DYREKTOR BIBLIOTEKI SUSKIEJ NA ŚWIATOWYM KONGRESIE BIBLIOTEK
   02-09-2017

Już po raz drugi dyrektor Biblioteki Suskiej Wojciech Gach wziął udział w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji -Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA , który w tym roku odbył się we Wrocławiu w dniach 19 -25 sierpnia. Na tegorocznym kongresie dyrektor suskiej ksiąznicy pełnił funkcję supervisora (kierownika) jednego z zespołów wolontariuszy obsługujących to największe i najważniejsze bibliotekarskie wydarzenie na świecie. Międzynarodowy zespół, którym kierował był odpowiedzialny m.in. za osobistą asystenturę dla Prezydent Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA - Donny Sheeder, Prezydent Elekt Glòrii Pérez-Salmerón i Sekretarza generalnego IFLA Geralda Leitnera, a także za pracę w kwaterze głównej IFLA

Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA WLIC jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi kilka tysięcy profesjonalistów z ok. 120 krajów.

W tegorocznym kongresie, który pod hasłem " Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo" odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia wzięło udział ok. 3500 osób ze 122 krajów. Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle widowiskową ceremonią otwarcia, podczas której zaprezentowano wielokulturową historię Wrocławia.

Podczas kongresu uczestnicy mogli wziac udział w ponad 200 sesjach i spotkaniach roboczych, podczas których wygłoszonch zostało kilkaset referatów i prelekcji związanych z najróżniejszą tematyką m.in. przyszłej roli dla poszczególnych rodzajów bibliotek, bibliotek publicznych jako centrum lokalnej aktywności, architektury bibliotek , zasobów i kolekcji cyfrowych, rzecznictwu, technologiom i wielu innym aspektom związanym bezpośrednio lub pośrednio z działalnością bibliotek.

Równoległym do sesji punktem programu kongresu była działająca przez cały czas hala wystawiennicza gdzie międzynarodowe firmy (m.in. OCLC, EBSCO, Ex Libris a także wielu wydawców) zaprezentowały najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie bibliotekarstwa, digitalizacji, konserwacji zbiorów i najnowocześniejszych technologii informatycznych.

Zobacz film z kongresu IFLA WLIC 2017