Ferie zimowe 2018 w Bibliotece Suskiej
   26-02-2018

Zaklęty w enigmatycznym tytule #bibliotekawpodróży temat ferii zimowych przyciągnął zainteresowanie wielu młodych podróżników. Biblioteka Młodych po raz kolejny postawiła na połączenie nowoczesnych technologii oraz edukacji poprzez zabawę. Tym razem tematem była geografia i podróże.

Pierwszy tydzień ferii należał do osób, które w sposób twórczy chciały poznać cały świat. Każdy uczestnik stał przed wyzwaniem stworzenia dziennika podróży. Po zrobieniu zdjęcia w wybranym przez siebie zakątku globu losowano nazwę państwa, które przez kolejne dni zmieniło się w wyznaczony cel podróży. W emocjonujących rozgrywkach i łamigłówkach odkrywano kolejne tajemnice danego kraju, poznawano florę i faunę regionu, a także mieszkańców i ich zwyczaje. Na zakończenie uczestnicy mogli podzielić się swoją wiedzą z innymi nagrywając krótki film dokumentalny o państwie, do którego udali się w podróż z pomocą tabletów, komputerów i książek.

Drugi tydzień odznaczał się zdecydowanie luźniejszą atmosferą, choć również nie brakowało wyzwań. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest deltiologia (hobby polegające na zbieraniu pocztówek) oraz założyli konto na portalu postcrossing, co spotkało się z wielkim entuzjazmem i zapoczątkowało pasję do wysyłania i otrzymywania kartek pocztowych. Poznano też zabawy i zabawki z różnych kontynentów. Młodzi podróżnicy wiedzą już, jak grać w ampe, czym jest tangram oraz z jakiej okazji rozbija się piniatę. Ferie były też szansą na poznanie różnych geograficznych gier internetowych, które rozbudzają zamiłowanie do podróży i przygody.

Na zakończenie ferii zorganizowano interaktywny quiz wiedzy geograficznej. Uczestnicy za pomocą aplikacji na telefonach i tabletach odpowiadali na pytania, które wyświetlały się na dużym ekranie. Po zaciętej walce pierwsze miejsce zasłużenie trafiło do Zuzanny Matysiak, na drugim znalazła się Lidia Budzowska, a trzecie miejsce należało do Konrada Mosóra. Nagrodzono też osoby, które wykonały najlepiej, najstaranniej i najbardziej kreatywnie dzienniki podróży, a były to: Lena Kosman, Kinga Janik, Zuzanna Matysiak oraz Amelia Kulig. Nie wychodząc z biblioteki podróżowaliśmy dookoła świata i z pewnością będzie to niezapomniana przygoda.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na profilu Biblioteki Suskiej na facebooku.

Gry planszowe DIY

Po raz pierwszy w okresie ferii zimowych w Filii Zasypnica odbyły się zajęcia dla dzieci. Kilkunastu małych użytkowników biblioteki wzięło udział w warsztatach tworzenia gier planszowych, w czasie których mogli rozwinąć wyobraźnię, wykorzystując przy tym swoje zdolności artystyczne. Kolorowe gry planszowe, które stworzyli uczestnicy warsztatów, odwoływały się do ich ulubionych filmów i gier komputerowych – źródłem inspiracji stały się między innymi Minionki, Smerfy czy Minecraft.