BIBLIOTECZNE BERGAMUTY – ferie w Bibliotece Suskiej
   01-02-2019

Biblioteka to miejsce, w którym spełniają się marzenia. Po raz kolejny podczas ferii zimowych zorganizowaliśmy cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne spotkania oparte były na książkach polskich autorów XX wieku, będących ukochanymi lekturami naszych rodziców i dziadków.

Zajęcia rozpoczęliśmy nagrywaniem krótkich filmów inspirowanych wylosowanymi wierszami. Każda drużyna inaczej zinterpretowała zadanie i otrzymaliśmy nie tylko kreatywne recytacje, ale też fabularyzowane opowieści na podstawie poezji. Pierwszy wtorek ferii poświęciliśmy na poznanie nowego katalogu Biblioteki Suskiej, w którym można sprawdzić wszystkie książki, zamawiać te, które nas interesują i na bieżąco kontrolować stan swojego bibliotecznego konta. Mówiąc o „książkach w sieci” nie mogliśmy pominąć popularności bookstagrama, dlatego tego samego dnia fotografowaliśmy artystycznie książki.We środę miłośnicy rękodzieła mogli spróbować swoich sił tworząc samodzielnie notesy. Czwartek był dniem gier planszowych, szczególnie tych powiązanych z literaturą. Tydzień zwieńczyliśmy przygotowaniem plakatów o wybranych książkach i ich prezentacji.

Drugi tydzień ferii to przygody z LEGO. Podzieliliśmy się na grupy i na podstawie przeczytanych fragmentów budowaliśmy sceny. Nazajutrz wprawiliśmy je w ruch, tworząc animację poklatkową. Niesamowitą frajdę sprawiła nam środa bez smartfonów, bawiliśmy się między innymi w głuchy telefon, stópki,króla Lula, a najwięcej emocji dostarczyła zabawa w chowanego na terenie całej biblioteki. Wielką atrakcją były warsztaty tworzenia kolczyków inspirowanych książkami oraz zakładek o twarzach naszych ulubionych bohaterów.

Tegoroczne ferie były czasem wypełnionym zabawą i twórczością w towarzystwie książek. Na podświetlonej tablicy z balonami mogliśmy zapisać nasze marzenia, część z nich już się spełniła, niektóre wymagają nieco więcej pracy. Jedno jest pewne – wakacje za pięć miesięcy i już nie możemy się ich doczekać.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na naszej stronie na Facebooku.