ZDJĘCIE ROKU POWIATU SUSKIEGO 2019 I FINAŁ KONKURSU PODBABIOGÓRSKIE OPOWIEŚCI
   20-12-2019

W przedświąteczny, wtorkowy wieczór pasjonaci fotografii i miłośnicy literatury spotkali się w Bibliotece Suskiej na uroczystym wręczeniu nagród w dwóch największych, dorocznych konkursach powiatowych organizowanych przez bibliotekę przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej. Spotkanie stało się też okazją do podsumowania jubileuszowego roku suskiej książnicy, która w tym roku obchodziła siedemdziesiąte urodziny, a także okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami. Podczas grudniowej gali wręczone zostały również specjalne, jubileuszowe podziękowania dla Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, Pana Stanisława Lichosyta, które w imieniu burmistrza odebrał przewodniczący Rady Miejskiej, oraz Starosty Suskiego, Pana Józefa Bałosa i Wicestarosty Pana Zbigniewa Hutniczaka. Podziękowania otrzymali również Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Krystian Krzeszowiak, Pani Lucyna Steczek - Kierownik Referatu Promocji i Spraw Społecznych oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Powiatu Pan Janusz Kociołek.

Pierwszy z konkursów, którego wyniki poznaliśmy na uroczystej gali, to dziewiętnasta edycja konkursu literackiego Podbabiogórskie Opowieści, którego tegoroczny motyw przewodni nosił tytuł  „Co by było,gdyby”. Uczniowie szkół różnego szczebla z terenu powiatu oraz dorośli tym razem podjęli wyzwanie przeniesienia bohaterów swoich ulubionych książek na teren powiatu suskiego. Powstały niesamowite historie o Hobbitach pracujących w babiogórskim parku, Harrym Potterze, który musiał rozwikłać zagadkę Białej Damy z Suskiego Zamku czy Złodziejki Książek, która po wojnie szukała swojego ukochanego w Suchej. Na konkurs nadesłano ponad 150 prac, które oceniało jury w składzie: Katarzyna Cholewa, Dominika Fiejtek, Ewa Mielczarek. Listę laureatów publikujemy poniżej.

Ogromnych emocji dostarczył również finał konkursu fotograficznego na Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego 2019, którego celem jest wyłonienie najlepszego zdjęcia zrobionego na terenie powiatu w ciągu ostatniego roku. Była to już trzecia edycja tego wyjątkowego konkursu, który z każdym rokiem przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Na konkurs nadesłano prawie trzysta zdjęć w trzech kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne oraz Przyroda i dziedzictwo kulturowe. Tegoroczne jury konkursu składało się z samych znakomitych fotografików. Byli to laureaci prestiżowej nagrody WorldPress Photo, Corey Arnold i Michael Patrick O’Neill, amerykańscy fotoreporterzy przyrody współpracujący na co dzień z National Geographic, BBC Wildlife czy NewYork Times. W gronie jurorów znaleźli się również najbardziej utytułowani lokalni artyści fotograficy Adam Wróbel i Paweł Adamek.

Jury oceniając anonimowe prace wyłoniło najlepsze zdjęcia w poszczególnych kategoriach oraz wskazało najlepszą fotografię, które przez cały kolejny rok będzie nosić zaszczytny tytuł zdjęcia roku powiatu suskiego.

Spośród prawie 300 zdjęć werdyktem jury w konkursie zwyciężył Pan Wojciech Ciomborowski zdjęciem „A było tak blisko”, które zostało zrobione w finałowych chwilach biegu w Makowie Podhalańskim.

Pełną listęlaureatów oraz nagrodzone prace publikujemy poniżej.

Laureaci obukonkursów otrzymali książki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w SuchejBeskidzkiej oraz jubileuszowe upominki od Biblioteki Suskiej.

ZDJĘCIE ROKU POWIATU SUSKIEGO 2019

Nagrody specjalne:

- Przemysław Wątroba – z Choczni– za umiejętność budowania nastroju w fotografii

- Kinga Rączka – z Toporzyska –za dokumentowanie ginącej tradycji

- Katarzyna Hadka – ze Stryszawy– za dostrzeganie poezji w codzienności

- Jan Kubieniec – z Suchej Beskidzkiej – za artystyczne poszukiwania w fotografii tradycyjnej

- Ireneusz Witkowski – z Suchej Beskidzkiej – za propagowanie idei fotografii w lokalnym środowisku

ŻYCIE CODZIENNE

1 miejsce: Agnieszka Nisio – z Suchej Beskidzkiej – zdjęcie: Stryszawa

2 miejsce: Gabriel Borowy – z Makowa Podhalańskiego – zdjęcie: Zawoja

3 miejsce: Katarzyna Pająk – z Suchej Beskidzkiej – zdjęcie: Sucha Beskidzka

4 miejsce: Paulina Maj – z Suchej Beskidzkiej – zdjęcie: Maków Podhalański