Fantastyczne Warsztaty Artystyczne
   08-02-2011

W lutym w Bibliotece Suskiej rozpoczął się gorący okres - ruszyły dwa projekty realizowane w ramach Programu Grantowego Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce - Aktywna Biblioteka - ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Jednym z nich był zorganizowany razem z Suskim Klubem Fantastyki - projekt Fantastyczne Warsztaty Artystyczne, trwał on aż do lipca. Projekt, który realizowaliśmy był odpowiedzią na ogromną popularność działań klubu, który od września 2010 roku dwa razy w tygodniu organizuje w fili Biblioteki Suskiej przy ulicy Zasypnickiej 1- zajęcia dla dzieci i młodzieży z Powiatu Suskiego.

Fantastyczne Warsztaty Artystyczne odbywały się równolegle w trzech obszarach:

• warsztaty gier strategicznych - osoby biorące w nich udział  mogły  poznać zasady gier bitewnych oraz planszowych. Każdy z uczestników  mógł podczas trwania warsztatów spróbować swoich sił w rozgrywkach gier planszowych - kupionych specjalnie na tę okazję.
  • warsztaty gier fabularnych - podczas trwania tych zajęć uczestnicy  poznawali zasady rozgrywania sesji gier fabularnych,  mogli korzystać z podręczników do RPG zakupionych w ramach tego projektu. Ciekawym elementem  warsztatów była wspólna praca nad scenariuszem gry opartej na ludowych legendach regionu Podbabiogórza obfitujących w takie postacie jak utopce, czarownice czy inne zjawy. Gra w atrakcyjny sposób przybliża młodzieży oraz dzieciom  lokalną historię i tradycję.
  • warsztaty modelarskie - biorący w nich udział stworzyli od podstaw skrawek fantastycznego świata - makietę oraz figurki, które można wykorzystać w grach.
Zajęcia prowadzili Klubowicze - Wolontariusze wyspecjalizowani w danych dziedzinach oraz zaprzyjaźniony z Biblioteką Suską pisarz literatury fantastycznej - koordynator tworzenia gry fabularnej opartej na ludowych legendach naszego regionu.
Gry planszowe bitewne, fabularne rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia, planowania i podejmowania decyzji, mają też bardzo ważne znaczenie społeczne gdyż pozwalają graczom wspólnie spędzać czas, nawiązywać nowe przyjaźnie, dzielić się pasją. Warsztaty modelarskie i plastyczne rozwijają zdolności plastyczne i manualne.

Przedsięwzięcie realizowane było ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bila i Melindy Gates oraz Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.