Aktualności

28 lutego w sali kinowo - widowiskowej Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej, w atmosferze godnej oscarowej gali już po raz kolejny spotkali się laureaci dwóch największych, dorocznych konkursów organizowanych przez Bibliotekę Suską przy współpracy z Powiatem Suskim: Powiatowego Konkursu Literackiego - “Podbabiogórskie opowieści” i konkursu fotograficznego “ Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego”.

Pierwsza część wieczoru poświęcona była mistrzom pióra, laureatom XXIII edycji konkursu literackiego “Podbabiogórskie opowieści”.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu “Podbabiogórskie opowieści” było hasło “Wielkie odkrycia i wynalazki”. nawiązujące do postaci wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i jego przełomowych odkryć, które zmieniły oblicze świata. (Rok 2023, był ogłoszonym przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika)

Jak co roku uczestnicy mogli w dowolny sposób interpretować zadany przez organizatorów motyw przewodni.

I tym razem nie zabrakło im inwencji twórczej. Na konkurs wpłynęły 124 prace, które oceniane były w czterech kategoriach wiekowych, przez jury w składzie; Ewa Mielczarek - pisarka, bibliotekarka Biblioteki Suskiej, Dominika Fiejtek - polonistka, bibliotekarka Biblioteki Suskiej, Marcin Leśniakiewicz - pisarz, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Nagrody w konkursie literackim wręczył Wicestarosta Suski Zbigniew Hutniczak.

WYNIKI XXIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego
“WIELKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI”

Kat. I – klasy IV-VI szkoły podstawowej

1 miejsce – Adam Juruś – "Tyran" – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Jordanowie
1 miejsce – Kamil Danko – "Luneta czasu" – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Białce
2 miejsce – Mikołaj Pietrusa i Mateusz Korczak – "Jak zostaliśmy milionerami" – Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej
3 miejsce – Szymon Wysmołek – "Jak to się zaczęło?" – Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej
3 miejsce – Antoni Lazar - "Zaczęło się od dwóch kijów" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
3 miejsce – Justyna Warta – "Wynalazki Oli" – Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej

Wyróżnienia:
Pamela Antos – "Kicek i jego ekspres do kawy" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
Kevin Buława – "Podpory dla dziadka" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

Kat. II – klasy 7 i 8 szkoły podstawowej

1 miejsce – Laura Ficek – "Między duchem a materią" – Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi Centrum
1 miejsce – Iga Sperling – "Kiedy jest teraz?" – Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim
2 miejsce – Jan Stradomski – "Ale kosmos!" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
2 miejsce – Patrycja Chromy – "Żelazko" – Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce
3 miejsce – Bartłomiej Sarna – "Riki Tiki, Riki Tiki… – czyli historia o tym, co wydarzyło się pod Babią Górą" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
3 miejsce – Wiktoria Janoszek – "Maszyna Szczęścia" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

Wyróżnienia:
Vanessa Pasternak – "Wielkie odkrycia Mateusza" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
Blanka Ćwiękała – "Józkowa deska" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
Aleksandra Siewierska – "Inna historia bomby atomowej" – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Jordanowie

Zofia Gawlas – "Wynalazek Pedro" – Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej
Antonina Wrotniak – "Biznesmen" – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

Kat. III – szkoły średnie

1 miejsce – Kinga Kąkol – "Kamerka" – Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej
2 miejsce – nie przyznano
3 miejsce – Filip Jurkiewicz – "Nowy początek" – Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej

Kat. IV - dorośli

1 miejsce – Natalia Zborowska – "Siedem odkryć Mikołaja" - Zembrzyce
1 miejsce - Tomasz Skupień – "Plus" - Jordanów
2 miejsce – nie przyznano
3 miejsce – Gabriela Oczkowska – "Życie kołem się toczy… i wodą" – Bystra Podhalańska

W drugiej części uroczystości odbył się finał, organizowanego już po raz siódmy konkursu „Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego”, którego celem jest wyłonienie najlepszego zdjęcia, zrobionego na terenie powiatu w ciągu roku. Zwycięzcą edycji 2023 został Przemysław Kumorek z Wadowic, który podczas gali, odebrał z rąk Starosty Suskiego Józefa Bałosa pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Powiat Suski.

Zdjęcie Przemysława Kumorka "Nurogęsi" nagrodzone prestiżowym tytułem Zdjęcia Roku Powiatu Suskiego 2023 wraz ze zdjęciem tego samego autora pt. "Ślepowron", zwyciężyły w kategorii “Przyroda i dziedzictwo kulturowe”. Zwycięzcą drugiej kategorii -“Wydarzenia i życie codzienne”, został Artur Kańczura z Łętowni, za pracę zatytułowaną “Pamiętamy '44”.

Na konkurs nadesłano łącznie 242 zdjęcia, wykonane przez 70 fotografów. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe.

Jak co roku w gronie jurorów konkursu znaleźli się utytułowani, światowej sławy fotograficy, którzy zdobyli wiele prestiżowych międzynarodowych wyróżnień, a ich prace publikowane są w licznych międzynarodowych magazynach, takich jak: New York Times, BBC, National Geographic, The Guardian, Stern, Der Spiegel, Sunday Times, Vanity Fair czy The British Journal of Photography. Tym razem byli to: Ami Vitale(USA), Lee – Ann Olwage (RPA), Julia Fullerton Batten
(Niemcy), Finn O'Hara (Kanada), oraz najbardziej utytułowani lokalni artyści fotograficy Adam Wróbel i Paweł Adamek.

WYNIKI VII EDYCJI ZDJĘCIE ROKU POWIATU SUSKIEGO 2023

ZDJĘCIE ROKU POWIATU SUSKIEGO 2023 - PRZEMYSŁAW KUMOREK "NUROGĘSI"

KATEGORIA: WYDARZENIA I ŻYCIE CODZIENNE

I MIEJSCE: ARTUR KAŃCZURA "PAMIĘTAMY '44"