Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Najszczęśliwszy okres w moim życiu był wtedy, gdy miałem dwanaście lat. Byłem już wystarczająco duży, by cieszyć się światem, lecz nie na tyle dorosły, by rozumieć którykolwiek z jego kłopotów.
Thomas Alva Edison

Tegorocznej edycji Powiatowego konkursu literackiego „Podbabiogórskie Opowieści” towarzyszyć będzie myśl przewodnia: „MOJE DZIECIŃSTWO”.
Opis dzieciństwa to nie tylko osobiste, subiektywne refleksje i wrażenia, ale również doskonałe świadectwo czasów i miejsc widzianych oczyma bacznego obserwatora jakim jest każde dziecko.
Pozornie nieistotny mały świat jest niezwykle bogaty w detale, ktĂłre tworzą niepowtarzalny klimat miejsc i czasĂłw, a często zacierane przez czas i pomijane w literaturze odchodzą w zapomnienie.  Być moĹźe tegoroczne podbabiogĂłrskie opowieści dla przyszłych pokoleń będą nie tylko ciekawą wycieczką w przeszłość, ale rĂłwnieĹź cennym ĹşrĂłdłem historycznym.
Problematyka i forma prac jest całkowicie dowolna. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich ma być wyłącznie lokalizacja akcji i tematyka dzieciństwa. Mogą to być na przykład spisane przez wnuka wspomnienia dziadka, opisy podwórkowych zabaw z lat 70- tych, czy też fabularna opowieść umiejscowiona we współczesnych realiach. Istotne jest tylko, aby akcja toczyła się w naszym regionie
i dotyczyła dzieciństwa.


REGULAMIN KONKURSU:

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Suska im. dra Michała Ĺťmigrodzkiego
przy udziale Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego pod patronatem Miesięcznika Samorządowego „Ziemia Suska”.
2. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz wszyscy Ci, ktĂłrym bliska jest lokalna tradycja, historia i kultura regionu.
3. Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności literackich wśrĂłd dzieci i młodzieĹźy oraz pielęgnowanie tradycji, historii i kultury.
4. Konkurs ma charakter otwarty.
 Prace konkursowe będą oceniane w następujących kategoriach:
I. Uczniowie szkół podstawowych
II. Uczniowie gimnazjum
III. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
IV. Dorośli
5. Przy ocenie prac brane będą pod uwagę następujące kryteria:
nawiązanie do lokalnej historii, tradycji i kultury, inwencja twórcza, sprawność warsztatowa autora, oryginalność pracy – prace będące częściowym lub całkowitym plagiatem wcześniej wydanych publikacji zostaną zdyskwalifikowane,
6. Prace konkursowe naleĹźy dostarczyć pocztą lub osobiście najpóźniej do dnia 6 listopada 2009 r. do siedziby Biblioteki Suskiej im. dra M. Ĺťmigrodzkiego; ul. Piłsudskiego 23,
34-200 Sucha Beskidzka, tel. (033) 874 22 47.
7. Prace muszą zawierać nazwisko i imię autora, wiek, adres szkoły (klasa) lub adres zamieszkania. Podane dane osobowe wykorzystane będą tylko na potrzeby konkursu.
8. Prace złoĹźone na konkurs przechodzą na własność Biblioteki Suskiej  z wszystkimi prawami,
z zachowaniem praw autorskich.
9. Organizatorzy konkursu powołają Jury, ktĂłre dokona oceny dostarczonych prac. Jury przyzna w kaĹźdej kategorii trzy nagrody . Jury moĹźe przyznać rĂłwnieĹź nagrody specjalne.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród 10 grudnia 2009 r.