PociÄ g do Indii
WspĂłĹczesna biblioteka publiczna peĹni nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje kojarzone bezpoĹrednio z ksiÄ ĹźkÄ , ale coraz czÄĹciej jest miejscem prezentacji twĂłrczoĹci, edukacji, doradztwa i rozwoju zainteresowaĹ, czyli przyjaznym miejscem spotkaĹ róşnych osĂłb. W dobie komputerĂłw i Internetu bardzo waĹźne staje siÄ pielÄgnowanie i upowszechnianie form dziaĹalnoĹci ksiÄ Ĺźnic, ktĂłre umoĹźliwiajÄ bezpoĹredni kontakt czĹowieka z czĹowiekiem oraz wymianÄ wraĹźeĹ i poglÄ dĂłw. Sobotnie spotkanie w ramach projektu "PociÄ g na wschĂłd" bez wÄ tpienia staĹo siÄ okazjÄ do takiej niezwykĹej interakcji.
Warsztaty kulinarne i warsztaty jogi poprowadziĹa Monika Ptak - kulturoznawca, instruktor jogi, absolwentka Shivani Clinic pod egidÄ
Asho Institute w Indiach. Kuchnia ajurwedyczna to sztuka, do ktĂłrej kluczem poza indywidualnymi preferencjami i smakiem sÄ
cechy osobowoĹci. Przygotowywanie potraw, rĂłwnieĹź podczas warsztatĂłw, poprzedzone byĹo odpowiedniÄ
ankietÄ
, tak aby kaĹźda osoba uczestniczÄ
ca w zajÄciach mogĹa okreĹliÄ swoje indywidualne, wĹaĹciwe dla niej menu, dowiedzieÄ siÄ co moĹźe a czego jeĹÄ nie powinna.
ObserwujÄ
c caĹy proces przyrzÄ
dzania potraw i niezwykĹe zaangaĹźowanie uczestnikĂłw warsztatĂłw trudno byĹo oprzeÄ siÄ wraĹźeniu, Ĺźe nie ma bardziej integrujÄ
cego dziaĹania niĹź wspĂłlne gotowanie. Gotowanie, uzupeĹnione stosownÄ
wiedzÄ
nie tylko na temat samej sztuki kulinarnej ale rĂłwnieĹź kultury, z ktĂłrej ona pochodzi, zwĹaszcza kiedy na ten temat moĹźna podyskutowaÄ delektujÄ
c siÄ smakiem wĹasnorÄcznie przyrzÄ
dzonych potraw.
Aby zgodnie z indyjskÄ filozofiÄ zachowaÄ rĂłwnowagÄ, po posiĹku wszystkie kalorie zostaĹy spalone podczas wspĂłlnych warsztatĂłw jogi. Uczestnicy projektu mogli nauczyÄ siÄ teĹź bardzo interesujÄ cej techniki zdobienia tkanin - batiku i pod okiem Katarzyny ChwaĹek i Magdaleny LeĹnikowskiej wĹasnorÄcznie zaprojektowaÄ i wykonaÄ swojÄ , niekoniecznie orientalnÄ , batikowÄ tkaninÄ.
Projekt "POCIÄG NA WSCHĂD -CZYLI BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURÄ ARABSKÄ, INDYJSKÄ I JAPOĹSKÄ" realizowany jest przez suskÄ
ksiÄ
ĹźnicÄ w ramach projektu "MĹodzi menadĹźerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw TwĂłrczych "Äâ z Warszawy. GĹĂłwnym zaĹoĹźeniem projektu byĹo umoĹźliwienie mĹodym ludziom zrealizowania przy wsparciu biblioteki swojego pierwszego projektu spoĹeczno - kulturalnego.
Koordynatorami projektu sÄ
Justyna Janik - mĹody menedĹźer kultury, studentka PorĂłwnawczych StudiĂłw Cywilizacji - Uniwersytetu JagielloĹskiego w Krakowie, wolontariuszka Biblioteki Suskiej oraz bibliotekarka z suskiej biblioteki Katarzyna ChwaĹek.
Kolejne, niestety juĹź ostatnie, spotkanie z cyklu âPociÄ
g na wschĂłdâ juĹź w najbliĹźszÄ
sobotÄ 11 czerwca o godz. 16.00. Tym razem Biblioteka Suska zabierze nas w podróş do Japonii. W programie m.in. - Kulinarne Warsztaty Sushi , warsztaty origami i kaligrafii japoĹskiej oraz projekcja piÄknego filmu animowanego "Ruchomy zamek Hauru".
"Projekt" PociÄ g na WschĂłd, czyli bliskie spotkania z kulturÄ arabskÄ ,indyjskÄ i japoĹskÄ " jest realizowany w ramach projektu MĹodzi menadĹźerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw TwĂłrczych "Ä". Projekt" PociÄ g na WschĂłd, czyli bliskie spotkania z kulturÄ arabskÄ , indyjskÄ i japoĹskÄ " sfinansowano ze ĹrodkĂłw Polsko -AmerykaĹskiej Fundacji WolnoĹci w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" .