Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności
Kuchnia ajurwedyczna, joga, warsztaty batiku, ciekawostki z Ĺźycia codziennego w Indiach, a przede wszystkim pełne humoru i kreatywności wspĂłlne spędzanie czasu, to wszystko stało się udziałem pasaĹźerĂłw "Pociągu na wschĂłd", ktĂłry po raz kolejny wyruszył ze stacji "Biblioteka Suska". Tym razem celem podróşy były Indie.

Współczesna biblioteka publiczna pełni nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje kojarzone bezpośrednio z książką, ale coraz częściej jest miejscem prezentacji twĂłrczości, edukacji, doradztwa i rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań róşnych osĂłb. W dobie komputerĂłw i Internetu bardzo waĹźne staje się pielęgnowanie i upowszechnianie form działalności książnic, ktĂłre umoĹźliwiają bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem oraz wymianę wraĹźeń i poglądĂłw. Sobotnie spotkanie w ramach projektu "Pociąg na wschĂłd" bez wątpienia stało się okazją do takiej niezwykłej interakcji.

Warsztaty kulinarne i warsztaty jogi poprowadziła Monika Ptak - kulturoznawca, instruktor jogi, absolwentka Shivani Clinic pod egidą Asho Institute w Indiach. Kuchnia ajurwedyczna to sztuka, do ktĂłrej kluczem poza indywidualnymi preferencjami i smakiem są cechy osobowości. Przygotowywanie potraw, rĂłwnieĹź podczas warsztatĂłw, poprzedzone było odpowiednią ankietą, tak aby kaĹźda osoba uczestnicząca w zajęciach mogła określić swoje indywidualne, właściwe dla niej menu, dowiedzieć się co moĹźe a czego jeść nie powinna.
Obserwując cały proces przyrządzania potraw i niezwykłe zaangażowanie uczestników warsztatów trudno było oprzeć się wrażeniu, że nie ma bardziej integrującego działania niż wspólne gotowanie. Gotowanie, uzupełnione stosowną wiedzą nie tylko na temat samej sztuki kulinarnej ale również kultury, z której ona pochodzi, zwłaszcza kiedy na ten temat można podyskutować delektując się smakiem własnoręcznie przyrządzonych potraw.

Aby zgodnie z indyjską filozofią zachować rĂłwnowagę, po posiłku wszystkie kalorie zostały spalone podczas wspĂłlnych warsztatĂłw jogi. Uczestnicy projektu mogli nauczyć się teĹź bardzo interesującej techniki zdobienia tkanin - batiku i pod okiem Katarzyny Chwałek i Magdaleny Leśnikowskiej własnoręcznie zaprojektować i wykonać swoją, niekoniecznie orientalną, batikową tkaninę.

Projekt "POCIĄG NA WSCHÓD -CZYLI BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ ARABSKĄ, INDYJSKĄ I JAPOŃSKĄ" realizowany jest przez suską książnicę w ramach projektu "Młodzi menadĹźerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw TwĂłrczych "ę” z Warszawy. Głównym załoĹźeniem projektu było umoĹźliwienie młodym ludziom zrealizowania  przy wsparciu biblioteki swojego pierwszego projektu społeczno - kulturalnego. 

Koordynatorami projektu są Justyna Janik - młody menedżer kultury, studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wolontariuszka Biblioteki Suskiej oraz bibliotekarka z suskiej biblioteki Katarzyna Chwałek.

Kolejne, niestety juĹź ostatnie, spotkanie z cyklu „Pociąg na wschĂłd” juĹź w najbliĹźszą sobotę 11 czerwca o godz. 16.00. Tym razem Biblioteka Suska zabierze nas w podróş do Japonii. W programie m.in. - Kulinarne Warsztaty Sushi , warsztaty origami i kaligrafii japońskiej  oraz projekcja pięknego filmu animowanego "Ruchomy zamek Hauru".



"Projekt" Pociąg na WschĂłd, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską,indyjską i japońską" jest realizowany w ramach projektu Młodzi menadĹźerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa  Inicjatyw TwĂłrczych "ę". Projekt" Pociąg na WschĂłd, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską, indyjską i japońską" sfinansowano ze środkĂłw Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" .