Strona główna Centrum Kultury i Filmu Przejdź do strony Biblioteki Suskiej
Aktualności

Położony w zachodniej części parku tzw. Domek Ogrodnika powstał w latach 70. tych  XX. wieku po scaleniu dwóch odrębnych obiektów zamieszkiwanych niegdyś przez zamkowego ogrodnika. Prezentowaną w nim ekspozycję etnograficzną tworzą zbiory zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, które początkowo były wystawione w przyziemiu zamku. W obecne miejsce przeniesiono je w 1996 roku, tworząc Izbę Regionalną, a w 2010 roku weszły w skład Działu Etnograficznego Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. 

Są one cennym przykładem kultury materialnej i duchowej, obrazującym  życie codziennie, tradycyjną kulturę materialną oraz duchową mieszkańców tych ziem: Górali Babiogórskich i Żywieckich. W Domku Ogrodnika można obejrzeć m.in.: zaaranżowane wnętrze chaty z przełomu XIX i XX wieku, z komorą i izbą mieszkalną, w których znalazły się narzędzia codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, kuźnię, warsztat tkacki, narzędzia do obróbki drewna, a także przykłady wyrobów rękodzieła ludowego (m.in.: typowe dla okolic Suchej wyroby zabawkarskie) i sztuki ludowej.

W ostatnich miesiącach kolekcja etnograficzna, ze względu na podjęte działania mające na celu zwalczenie szkodników żerujących w drewnie, nie była udostępniana zwiedzającym. W ramach przedsięwzięcia mającego na celu ochronę samego budynku, jak i zgromadzonych w nim eksponatów przeprowadzona została fumigacja Domku Ogrodnika polegająca na uszczelnieniu obiektu, przygotowaniu parametrów do gazowania, zagazowaniu, przeprowadzeniu pomiarów stężeń po zagazowaniu, odwietrzeniu obiektu i pomiarach końcowych. Z uwagi na fakt, że kolekcja rzeźb zgromadzona w Domku Ogrodnika jest wpisana do inwentarza Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej w dziale Muzealia Etnograficzne i rejestru zabytków przeprowadzanie prac konserwatorskich wymagało wcześniejszego uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podjętym działaniom ochronnym towarzyszyło utworzenie w Zespole Zamkowo-Parkowym dwóch mobilnych stref rekreacji. Zakupione zostały dwa zestawy szachowe - jeden tradycyjny, a drugi dla trzech graczy wraz ze stylowymi stolikami i składanymi krzesłami. Pozwala to na rozgrywanie partii szachowych w dowolnym miejscu na terenie Zespołu Parkowo-Zamkowego, co stanowi nową atrakcję dla odwiedzających zamek i park. Jednocześnie utworzono strefę rekreacyjną w przestrzeni której można rozgrywać partie królewskiej gry szachami nawiązującymi do tradycji kulturowych Podbabiogórza.

Fumigacja zabytków etnograficznych oraz utworzenie mobilnej strefy rekreacji z szachami tradycyjnymi oraz szachami dla trzech graczy stanowi realizację projektu „Rewitalizacja Domku Ogrodnika wraz z utworzeniem mobilnej strefy rekreacji z tradycyjnymi grami planszowymi – szachy”.

Więcej: https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/9838/strefa-rekreacji-w-zespole-zamkowo-parkowym.html